Definicja, Zalety

Czym jest rekuperacja?

Czym jest rekuperacja?

Jak wykazują obliczenia i doświadczenia ostatnich lat, aby budynek był odpowiednio wentylowany (odpowiednia ilość wymian powietrza w pomieszczeniach) straty ciepła potrzebnego na podgrzanie tego powietrza (oczywiście w sezonie grzewczym) sięgają około 50% całkowitego sezonowego zapotrzebowania na ciepło. Jest więc rzeczą oczywistą, że utracone ciepło to należy odzyskać.

01

Więcej o
rekuperacji

Tutaj właśnie znajdują zastosowanie rekuperatory. Urządzenie to utrzymując odpowiedni zdrowy klimat w naszym mieszkaniu, nie pozwala jednocześnie na to, by energia włożona w podgrzanie tego powietrza była tracona. Dzięki zaawansowanej technologii udało się wyprodukować wymienniki, które po zastosowaniu w rekuperatorze są w stanie odebrać nawet do 90% energii od wywiewanego powietrza. Zatem zainstalowanie tego urządzenia jest inwestycją przynoszącą oprócz zdrowia, także wymierne zyski. Następną bardzo istotną zaletą jest fakt, że po wyposażeniu rekuperatora w odpowiedniej klasy filtry, mamy w pomieszczeniach powietrze o idealnej wręcz czystości co ma ogromne znaczenie dla ciągle powiększającej się rzeszy alergików.

Zalety rekuperacji w domu:
  • Wymiana zużytego powietrza: w domu z rekuperacją zawsze oddychasz świeżym powietrzem Niezależnie od warunków atmosferycznych powietrze w domu z rekuperacją wymieniane jest bez przerwy całą dobę, niezależnie od pory roku. Przy zamkniętych oknach i nawet wtedy, gdy temperatura na zewnątrz osiąga skrajne wartości. Powietrze zewnętrzne po przejściu przez wymiennik ciepła w rekuperatorze, zostaje wstępnie opracowane: latem ochłodzone, zimą ogrzane. Dopiero potem trafia do pomieszczeń.
  • Filtracja nawiewanego powietrza: skuteczna ochrona przed smogiem.
  • Wentylacja mechaniczna daje również możliwość filtracji nawiewanego powietrza. Poziom filtracji zależny jest od klasy zastosowanego filtra. Założenie filtra o podwyższonej klasie filtracji daje możliwość zatrzymania ponad 90% pyłu zawieszonego o wielkości 1-10µm oraz poniżej 75% pyłu o rozmiarach 0,3-1µm (zanieczyszczenia smogowe to w zdecydowanej większości pył PM10, co oznacza, że wielkość pyłu nie przekracza 10µm).
  • Oszczędności na ogrzewaniu: raz wytworzone ciepło wykorzystujesz ponownie.
  • Rachunki za ogrzewanie w miesiącach zimowych spadają nawet do 50% w porównaniu do działającej wentylacji grawitacyjnej. Dzieje się tak dlatego, że wymiennik ciepła rekuperatora przekazuje energię z powietrza wywiewanego do strumienia powietrza nawiewanego. Dzięki czemu dom ma mniejsze zapotrzebowanie na energię pierwotną (EP) nawet o 20 kWh/(m2rok). To bardzo dużo, szczególnie w świetle unijnych przepisów o obniżaniu zapotrzebowania energetycznego domu do 2021 roku.
  • Możliwość kontroli ilości powietrza: wietrzysz, jak chcesz
  • System rekuperacji wymienia powietrze w domu dokładnie tak, jak chcesz: nie za dużo, nie za mało: idealnie. Niezależnie od wiatru i ciśnienia na zewnątrz, do domu dostarczana jest i wywiewana identyczna ilość powietrza. Jeżeli masz potrzebę: na sterowniku rekuperatora zwiększasz intensywność przewietrzania (goście, odprowadzenie wilgoci i niechcianych zapachów z kuchni i łazienek), jeżeli chcesz: zmniejszasz. Na przykład wtedy, gdy ilość domowników się zmniejsza lub podczas nieobecności.
  • Ponadprzeciętny komfort nie do uzyskania przy grawitacji.
  • Brak przeciągów (nie ma już potrzeby intensywnego przewietrzania). Brak much komarów (można zamknąć okna przed zmierzchem w miesiącach wiosennych i letnich bez ryzyka powstania zaduchu). Znaczne obniżenie wilgotności powietrza (brak pleśni, grzybów), brak zaparowanych luster w łazience po kąpieli, możliwość szybkiego i skutecznego pozbycia się intensywnych zapachów po przygotowaniu aromatycznych potraw.
  • W domu jest ciągle świeżo i pachnąco. Komfort nie do osiągnięcia w domu z wentylacją grawitacyjną. Coś, co czuć, co każe oddychać pełną piersią przez całą dobę, przez wszystkie dni w roku.

Prawidłowa wentylacja budynku to kwestia niezwykle istotna. Niestety, ale w przypadku współczesnego budownictwa największy nacisk kładzie się przede wszystkim na izolowanie ścian obiektów. Czym może to skutkować? Oszczędność energii wiąże się niestety z ryzykiem gromadzenia się wilgoci wewnątrz pomieszczeń – a zbyt duża wilgotność powietrza może mieć bardzo negatywne skutki dla osób w nich przebywających. Rekuperacja jest rozwiązaniem, które umożliwia wentylowanie budynków, bez strat energii. Jest to nowoczesny system wentylacji z odzyskiem ciepła.

Nowbud oferuje możliwość zamówienia oraz instalacji tego typu. Rekuperacja w Tarnowie oraz w okolicznych miejscowościach cieszy się coraz większą popularnością. Jest to bowiem rozwiązanie nowoczesne, ekonomiczne oraz przyjazne środowisku. Działamy na terenie całej Małopolski – w Tarnowie, Bochni, Nowym Sączu oraz w Krakowie.

Czym jest rekuperacja?

Aby budynek mógł być właściwie wentylowany, straty ciepła potrzebnego na ogrzanie obecnego w nim powietrza (w sezonie grzewczym) sięgają nawet 50% całkowitego zapotrzebowania na ciepło. Kwestią kluczową jest zatem aby utracone ciepło odzyskać w jak największym stopniu. Tutaj właśnie znajdują zastosowanie rekuperatory. W Tarnowie i okolicach przygotowaniem zajmiemy się od A do Z, wliczając w to montaż oraz niezbędne prace serwisowe.

Jak działa rekuperator? Celem jego działania jest to utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności w naszym mieszkaniu, dbając jednocześnie aby energia włożona w podgrzanie pomieszczeń nie była tracona. Powietrze zewnętrzne, po przejściu przez wymiennik ciepła w rekuperatorze, zostaje wstępnie opracowane: latem ochłodzone, a zimą ogrzewane, by mogło trafić do pomieszczeń. Nowoczesne wymienniki są zaprojektowane w taki sposób, aby mogły odbierać nawet do 90% energii cieplnej z wywiewanego powietrza, minimalizując w ten sposób straty. Rekuperacja wyposażona jest także w system wysokiej jakości filtrów, których zadaniem jest oczyszczanie powietrza z wszelkich zanieczyszczeń i drobnoustrojów, które mogłyby utrudnić codzienne funkcjonowanie alergikom oraz astmatykom.

Rekuperatory w Tarnowie montujemy w obiektach takich jak:

  • domy jedno- i wielorodzinne,
  • hale produkcyjne,
  • ośrodki zdrowia,
  • obiekty użyteczności publicznej.

Rekuperacja Tarnów – zalety użytkowania rekuperacji w domu

Warto wiedzieć, że rekuperacja to nowoczesne rozwiązanie, którego stosowanie niesie ze sobą szereg zalet – nie tylko dla domowego budżetu, ale także dla zdrowia i komfortu przebywania wewnątrz dobrze wentylowanych pomieszczeń.

  • W domu z rekuperacją zawsze oddychasz świeżym powietrzem.

Niezależnie od warunków atmosferycznych, powietrze w domu z rekuperacją jest ciągle, przez całą dobę, niezależnie od pory roku – nawet wtedy, gdy temperatura na zewnątrz osiąga skrajne wartości.

  • Filtracja nawiewanego powietrza: skuteczna ochrona przed smogiem.

Wentylacja mechaniczna daje również możliwość filtracji nawiewanego powietrza. Poziom filtracji zależny jest od klasy zastosowanego w niej filtra. Podwyższona klasa filtracji daje możliwość zatrzymania ponad 90% pyłów zawieszonych o wielkości 1-10µm oraz poniżej 75% pyłu o rozmiarach 0,3-1µm. Na smog w zdecydowanej większości składają się pyły PM10, których wielkość nie przekracza 10µm.

  • Oszczędności na ogrzewaniu: raz wytworzone ciepło wykorzystujesz ponownie.

Dzięki rekuperacji rachunki za ogrzewanie w miesiącach zimowych spadają nawet do 50% w porównaniu do działającej wentylacji grawitacyjnej. Dzieje się tak dlatego, że wymiennik ciepła rekuperatora przekazuje energię z powietrza odprowadzanego do strumienia powietrza nawiewanego do wewnątrz. Dzięki temu naszego gospodarstwo ma mniejsze zapotrzebowanie na energię pierwotną (EP), nawet o 20 kWh w ciągu roku. To dużo, szczególnie w świetle unijnych przepisów o obniżeniu zapotrzebowania energetycznego domu do 2021 roku.

  • Możliwość kontroli ilości powietrza: wietrzysz, jak chcesz

System rekuperacji wymienia powietrze w domu dokładnie tak, jak chcesz. Niezależnie od wiatru i ciśnienia na zewnątrz, do domu dostarczana jest i wywiewana identyczna ilość powietrza. Na sterowniku rekuperatora można jednak zwiększyć lub zmniejszyć intensywność pracy wentylacji. Kiedy może okazać się to przydatne? Np. gdy w domu przebywa więcej osób lub podczas nieobecności.

  • Ponadprzeciętny komfort nie do uzyskania przy grawitacji.

Rekuperator zapewnia komfort, ponieważ jego praca oznacza: brak przeciągów (nie ma już potrzeby intensywnego wietrzenia), brak insektów (można zamknąć okna przed zmierzchem w miesiącach wiosennych i letnich bez ryzyka powstania zaduchu), znaczne obniżenie wilgotności powietrza (brak pleśni, grzybów) oraz możliwość szybkiego i skutecznego pozbycia się intensywnych zapachów po przygotowaniu aromatycznych potraw.

Jak przebiega współpraca z Nowbud?

Dlaczego warto zaufać jakości Nowbud?

Bazujemy wyłącznie na najlepszych materiałach. Szczególną uwagę przykładamy do jakości kanałów, którymi rozprowadzane będzie powietrze. Stosowane przez nas kanały IP objęte są 30-letnią gwarancją! Wypełnione są jonami srebra, nadającymi jej właściwości bakteriobójcze. Bardzo ważnym elementem cechującym nasze realizacje jest szczegółowe wyregulowanie instalacji tak aby powietrze było odpowiednio rozprowadzane po całym domu. Stosujemy do tego przepustnice, a wszystkie badania instalacji wykonywane są anemometrem posiadającym certyfikat kalibracji.

Rekuperatory w Tarnowie i okolicach sukcesywnie montujemy już od lat. Projekt wykonawczy instalacji wykonujemy z uwzględnieniem konkretnych potrzeb, na podstawie których przeliczamy ilości potrzebnego powietrza. Następnie dokonujemy wyceny prac oraz dobieramy rekuperator o niezbędnej wydajności. Na tym etapie najchętniej spotykamy się z Klientem – najlepiej na placu budowy, na stanie surowym zamkniętym albo jeszcze wcześniej, na etapie stanu otwartego. Zakończenie prac potwierdzone zostaje pisemnym protokołem odbioru instalacji oraz protokołem z regulacji.

Posiadamy wieloletnie doświadczenie w dziedzinie instalacji wentylacyjnych, a także wykonaliśmy już przeszło tysiąc instalacji wentylacyjnych z odzyskiem ciepła. Dom buduje się na lata i dlatego wykonanie instalacji ulegających zakryciu należy powierzyć w ręce specjalistów, którzy wiedzą w jaki sposób wdrożyć nowoczesne rozwiązania z zakresu rekuperacji.

02

Oferta rekuperacji:

Wykonujemy rekuperację w obiektach takich jak:

  • Domy jedno i wielorodzinne
  • Hale
  • Ośrodki zdrowia
  • Obiekty użyteczności publicznej
03

Współpraca z nami:

Nie masz projektu Rekuperacji? Nic nie szkodzi! Poniżej opiszemy jak wygląda współpraca z nami!
Najpierw na bazie rzutu domu przygotowujemy projekt wykonawczy wentylacji dla naszych potrzeb oraz przeliczamy ilości potrzebnego powietrza. Na tej bazie dokonujemy wyceny prac oraz dobieramy rekuperator o niezbędnej wydajności. Wtedy też najchętniej spotykamy się z Klientem na budowie (najlepiej podczas stanu surowego zamkniętego albo jeszcze na etapie stanu otwartego). Jeżeli klient wybierze naszą firmę, przystępujemy do prac.

Uwaga! Bazujemy tylko na materiałach najwyższej jakości. Szczególną uwagę zwracamy na najwyższą jakość kanałów którymi rozprowadzamy powietrze. Stosowane przez nas kanały IP mają 30 letnią gwarancję! W środku wypełnione są jonami srebra nadającymi jej właściwości bakteriobójcze. Bardzo ważnym elementem cechującym nasze montaże jest szczegółowe wyregulowanie instalacji tak aby powietrze było odpowiednio rozprowadzane po całym domu. Stosujemy do tego przepustnice a badania instalacji wykonywane są anemometrem posiadającym certyfikat kalibracji. Zakończenie prac potwierdzone zostaje pisemnym protokołem odbioru instalacji oraz protokołem z regulacji (pomiarów).

Wykonaliśmy już ponad 1000 instalacji wentylacyjnych z odzyskiem ciepła i posiadamy ponad 30-letnie doświadczenie w dziedzinie instalacji wentylacyjnych – dom budujemy na lata i dlatego wykonanie instalacji ulegających zakryciu należy powierzyć tylko firmie z wieloletnim doświadczeniem bazującej na latach doświadczeń.

Montaż urządzeń przeznaczonych do dbania o optymalną wymianę powietrza w budynkach jest bardzo istotną kwestią. Pod tym względem warto rozważyć rozwiązanie, jakim jest rekuperacja wchodząca w zakres usług naszej firmy zlokalizowanej w Tarnowie. Wytwarzane przez urządzenie podczas pracy ciepło jest wykorzystywane do ogrzania pomieszczeń, co stanowi bardzo istotny atut. Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi informacjami na temat rekuperatorów, których montaż wiąże się z licznymi korzyściami.

Zalety nowoczesnych instalacji wentylacyjnych

W pierwszej kolejności warto wskazać najważniejsze korzyści płynące z korzystania z takich instalacji. Można zdecydować się na ich montaż w halach przemysłowych, obiektach użyteczności publicznej, placówkach medycznych, ale także w domach i mieszkaniach. Rekuperatory pozytywnie wpływają na jakość powietrza we wnętrzach, dzięki czemu poprawiają komfort przebywania w wybranych pomieszczeniach. Dodatkowo rekuperacja może zapewniać ochronę przed smogiem, co jest szczególnie istotne w dużych miastach. Dzięki temu stanowi bardzo dobre rozwiązanie dla osób zmagających się z alergiami.

Ponadto rekuperator zapewnia możliwość ponownego wykorzystania wytworzonego ciepła. Przekłada się to na oszczędności pod względem finansowym i stanowi duże udogodnienie. Z pewnością zainteresuje osoby chcące zadbać o dobrą jakość powietrza w pomieszczeniach, a przy tym szukające sposobów na zmniejszenie kosztów utrzymania budynku.

Jeden rekuperator – wiele zalet

Korzystanie z rekuperatorów jest bardzo wygodne dzięki możliwości dostosowania ustawień do indywidualnych potrzeb. Odpowiednio dobrana instalacja wentylacyjna niesie za sobą liczne udogodnienia, warto więc skorzystać z usług naszej firmy w tym zakresie. Nasi fachowcy zaprojektują rekuperację dopasowaną do specyfiki budynku. Gwarantujemy, że do realizacji zostaną wykorzystane wyłącznie najlepsze komponenty.

Osoby zainteresowane rekuperacją zapraszamy do kontaktu z nami. Chętnie udzielimy niezbędnych informacji na temat wentylacji z odzyskiem ciepła i doradzimy w wyborze najlepszych rozwiązań.