Definicja, Zalety

Czym jest rekuperacja?

Jak wykazują obliczenia i doświadczenia ostatnich lat, aby budynek był odpowiednio wentylowany (odpowiednia ilość wymian powietrza w pomieszczeniach) straty ciepła potrzebnego na podgrzanie tego powietrza (oczywiście w sezonie grzewczym) sięgają około 50% całkowitego sezonowego zapotrzebowania na ciepło. Jest więc rzeczą oczywistą, że utracone ciepło to należy odzyskać. Tutaj właśnie znajdują zastosowanie rekuperatory. Urządzenie to utrzymując odpowiedni zdrowy klimat w naszym mieszkaniu, nie pozwala jednocześnie na to, by energia włożona w podgrzanie tego powietrza była tracona. Dzięki zaawansowanej technologii udało się wyprodukować wymienniki, które po zastosowaniu w rekuperatorze są w stanie odebrać nawet do 90% energii od wywiewanego powietrza. Zatem zainstalowanie tego urządzenia jest inwestycją przynoszącą oprócz zdrowia, także wymierne zyski. Następną bardzo istotną zaletą jest fakt, że po wyposażeniu rekuperatora w odpowiedniej klasy filtry, mamy w pomieszczeniach powietrze o idealnej wręcz czystości co ma ogromne znaczenie dla ciągle powiększającej się rzeszy alergików.


Zalety rekuperacji w domu:
 • Wymiana zużytego powietrza: w domu z rekuperacją zawsze oddychasz świeżym powietrzem Niezależnie od warunków atmosferycznych powietrze w domu z rekuperacją wymieniane jest bez przerwy całą dobę, niezależnie od pory roku. Przy zamkniętych oknach i nawet wtedy, gdy temperatura na zewnątrz osiąga skrajne wartości. Powietrze zewnętrzne po przejściu przez wymiennik ciepła w rekuperatorze, zostaje wstępnie opracowane: latem ochłodzone, zimą ogrzane. Dopiero potem trafia do pomieszczeń.
 • Filtracja nawiewanego powietrza: skuteczna ochrona przed smogiem.
 • Wentylacja mechaniczna daje również możliwość filtracji nawiewanego powietrza. Poziom filtracji zależny jest od klasy zastosowanego filtra. Założenie filtra o podwyższonej klasie filtracji daje możliwość zatrzymania ponad 90% pyłu zawieszonego o wielkości 1-10µm oraz poniżej 75% pyłu o rozmiarach 0,3-1µm (zanieczyszczenia smogowe to w zdecydowanej większości pył PM10, co oznacza, że wielkość pyłu nie przekracza 10µm).
 • Oszczędności na ogrzewaniu: raz wytworzone ciepło wykorzystujesz ponownie.
 • Rachunki za ogrzewanie w miesiącach zimowych spadają nawet do 50% w porównaniu do działającej wentylacji grawitacyjnej. Dzieje się tak dlatego, że wymiennik ciepła rekuperatora przekazuje energię z powietrza wywiewanego do strumienia powietrza nawiewanego. Dzięki czemu dom ma mniejsze zapotrzebowanie na energię pierwotną (EP) nawet o 20 kWh/(m2rok). To bardzo dużo, szczególnie w świetle unijnych przepisów o obniżaniu zapotrzebowania energetycznego domu do 2021 roku.
 • Możliwość kontroli ilości powietrza: wietrzysz, jak chcesz
 • System rekuperacji wymienia powietrze w domu dokładnie tak, jak chcesz: nie za dużo, nie za mało: idealnie. Niezależnie od wiatru i ciśnienia na zewnątrz, do domu dostarczana jest i wywiewana identyczna ilość powietrza. Jeżeli masz potrzebę: na sterowniku rekuperatora zwiększasz intensywność przewietrzania (goście, odprowadzenie wilgoci i niechcianych zapachów z kuchni i łazienek), jeżeli chcesz: zmniejszasz. Na przykład wtedy, gdy ilość domowników się zmniejsza lub podczas nieobecności.
 • Ponadprzeciętny komfort nie do uzyskania przy grawitacji.
 • Brak przeciągów (nie ma już potrzeby intensywnego przewietrzania). Brak much komarów (można zamknąć okna przed zmierzchem w miesiącach wiosennych i letnich bez ryzyka powstania zaduchu). Znaczne obniżenie wilgotności powietrza (brak pleśni, grzybów), brak zaparowanych luster w łazience po kąpieli, możliwość szybkiego i skutecznego pozbycia się intensywnych zapachów po przygotowaniu aromatycznych potraw.
 • W domu jest ciągle świeżo i pachnąco. Komfort nie do osiągnięcia w domu z wentylacją grawitacyjną. Coś, co czuć, co każe oddychać pełną piersią przez całą dobę, przez wszystkie dni w roku.

Wykonujemy rekuperację w obiektach takich jak:
 • Domy jedno i wielorodzinne
 • Hale
 • Ośrodki zdrowia
 • Obiekty użyteczności publicznej

Jak przebiega współpraca z nami?

Najpierw na bazie rzutu domu przygotowujemy projekt wykonawczy wentylacji dla naszych potrzeb oraz przeliczamy ilości potrzebnego powietrza. Na tej bazie dokonujemy wyceny prac oraz dobieramy rekuperator o niezbędnej wydajności. Wtedy też najchętniej spotykamy się z Klientem na budowie (najlepiej podczas stanu surowego zamkniętego albo jeszcze na etapie stanu otwartego). Jeżeli klient wybierze naszą firmę, przystępujemy do prac.

Uwaga! Bazujemy tylko na materiałach najwyższej jakości. Szczególna uwagę zwracamy na najwyższą jakość kanałów którymi rozprowadzamy powietrze. Stosowane przez nas kanały IP mają 30 letnią gwarancję! W środku wypełnione są jonami srebra nadającymi jej właściwości bakteriobójcze. Bardzo ważnym elementem cechującym nasze montaże jest szczegółowe wyregulowanie instalacji tak aby powietrze było odpowiednio rozprowadzane po całym domu. Stosujemy do tego przepustnice a badania instalacji wykonywane są anemometrem posiadającym certyfikat kalibracji. Zakończenie prac potwierdzone zostaje pisemnym protokołem odbioru instalacji oraz protokołem z regulacji (pomiarów)
Wykonaliśmy już ponad 1000 instalacji wentylacyjnych z odzyskiem ciepła i posiadamy ponad 29-letnie doświadczenie w dziedzinie instalacji wentylacyjnych – dom budujemy na lata i dlatego wykonanie instalacji ulegających zakryciu należy powierzyć tylko firmie z wieloletnim doświadczeniem bazującej na latach doświadczeń.

Zadzwoń , wyślij nam e-mail , bądź przyjdź do nas w celu wyceny systemu rekuperacji! Konsultacje bądź wstępna wycena wraz z dojazdem do Klienta są bezpłatne!